Országútis hírek külföldről: Marta Bastianelli az újdonsült női országúti Európa-bajnok, nem várt doppingellenes razzia a Portugál Körön, letartóztatták Jan Ullrich-ot, Wout Van Aert sikere a Dán Körversenyen

2018. augusztus 06. hétfő
  |   Szerző: m.norbi

Marta Bastianelli a női országúti Európa-bajnok

Egészen pontosan 130 kilométer várt a hölgyekre a Glasgow-ban rendezett multisport Európa-bajnokság női országúti mezőnyversenyén. A körpályás viadal végig izgalmas csatát hozott, folyamatos próbálkozásokkal és több ígéretes szökéssel. A nap elmenését Lucinda Brand (Hollandia), Lisa Klein (Németország), Nadia Quagliotto (Olaszország), Juliette Labous (Franciaország) és Sophie Wright (Nagy-Britannia) alkotta, innen ment tovább Wright, aki nagyon sokáig közel három perces előnnyel tempózott a főmezőny előtt. A brit lány megfogását követően újabb akciók indultak, majd Anna Van der Breggen (Hollandia) és Elisa Longo Borghini (Olaszország) duója szakadt el, akik szűk egy perces előnnyel fordultak az utolsó három kilométerre, ám addig nézegették egymást míg a főmezőny felért rájuk. A mezőnyhajrát a hollandok vezették fel, az Európa-bajnoki címet azonban Marta Bastianelli (Olaszország) szerezte meg Marianne Vos (Hollandia) és Lisa Brennauer (Németország) előtt.

„Nagyon nehéz versenyen vagyunk túl – mondta örömkönnyei közepette a friss Európa-bajnok Bastianelli. – Ez a siker a csapat győzelme, hisz az elejétől a végéig dolgoztunk azért, hogy a végén esélyünk lehessen. Tudtam, hogy az utolsó kanyarban az első három között kell fordulnom, ami sikerült is. Nagyon boldog vagyok!”

Nem várt razzia a Portugál Körversenyen

A 2.1-es besorolású Portugál Körverseny immáron nem csak a kibírhatatlan forróság miatt került be a hírekbe, a negyedik, királyszakaszt megelőzően ugyanis a doppingellenes hatóságok nem várt hatalmas razziát tartottak, melynek során hat, portugál kontinentális sort ellenőriztek. Összesen negyvenegy kerekestől vettek mintát, nevesítve a RP-Boavista, a Sporting-Tavira, a W52-FC Porto, az Aviveludo-Louletano, az Efapel és a Vito-Feirense-Blackjack csapatait vizsgálták. Mint ismeretes 2016-ban két kerekes szervezetében is EPO-t találtak, így nem ismeretlen fogalom a doppingolás a viadal történelmében.

A királyszakaszt éppen az egyik érintett csapat versenyzője az összetett éllovasa Raul Alarcon (W52-FC Porto) nyerte.

Jan Ullrich összetűzésbe keveredett szomszédjával, letartoztatták

Pénteken a spanyolországi Mallorcán vették őrizetbe az 1997-es Francia Körverseny győztesét Jan Ullrich-ot, aki a hírek szerint átmászott szomszédjához, akit megfenyegetett. Ullrich szomszédja, nem megerősített hírek szerint a német filmrendező Til Schweiger, aki új filmje megjelenésének tiszteletére rendezett bulit, amire Jan nem volt hivatalos. Jan Ullrich az egyetlen német versenyző, aki Tourt nyert, az Operation Puerto botrányt követően vonult vissza. 2002-ben ittas vezetésért tartoztatták le, majd 2014-ben közúti balesetet okozott, szintén alkoholos befolyásoltság alatt vezetve.

Pályakerékpáros Európa-bajnokság: Szalontay Sándor 15. sprintben, Filutás Viktor 17. a pontversenyben

Újabb magyar érdekeltségekkel folytatódott a glasgow-i pályakerékpáros Európa-bajnokság. Szalontay Sándor a sprint 200 méteres leborításán 10.037-es idővel a tizenhatodik helyen jutott a legjobb huszonnégy közé. Ott az első futamban legyőzte a spanyol Jose Morenót, majd a nyolc közé jutásért kikapott a szám egyik legjobbjának számító német Stefan Böttichertől, így a magyar versenyző a 15. helyen zárt.

A negyven kilométeres pontversenyben a lengyel Wojciech Pszczolarski körelőnyt körelőnyre halmozva diadalmaskodott a belga Kenny De Ketele és az osztrák Stefan Matzner előtt. Filutás Viktor 17. lett.

A hölgyek eliminációs versenyét a brit Laura Kenny nyerte, a dobogó másik két fokára a német Anna Knauer és az orosz Evgenia Augustinas kapaszkodott fel.

A férfiak 4000 méteres egyéni üldözőversenyében a német Domenic Weinstein és a portugál Ivo Oliveira vívta a döntőt előbbi sikerével, míg a bronzcsatából a svájci Claudio Imhof került ki győztesen.

A nap zárásaként a női sprint következett, az orosz házi döntőt Daria Shmeleva nyerte Anastasiia Voinova ellenében, míg a bronzérem a francia Mathilde Gros nyakába került.

Szalontay Sándor augusztus 7-én, Kedden a Keirinben lesz érdekelt.

Pascal Ackermann duplázott a Lengyel Körversenyen, Wout Van Aert nyerte a Dán Kör összetettjét

A Lengyel Körverseny második szakaszán Katowice felé vette az irányt a mezőny. A teljesen sík etap ismét a sprinterek csatáját hozta Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) ezúttal is verhetetlennek bizonyult, így második szakaszgyőzelmét szerezve magabiztosan őrzi összetettbeli vezetését. A második újfent Alvaro Hodeg (Quick-Step Floors) lett, míg a harmadik helyre Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) jött be.

Újabb Verandas Willems-Crelan szakaszgyőzelem született a kiemelt kategóriás Dán Körversenyen. Tim Merlier már a második etapsikerét ünnepelhette, miközben csapattársa a cyclo-cross sztár Wout Van Aert megnyerte az összetettet. A végelszámolásnál a hazai Rasmus Quaade (BHS-Almeborg-Bornholm) lett a második, míg Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport) a harmadik.

Eközben Franciaországban a La Poly Normande 1.1-es egynaposára került sor, melyen Pierre-Luc Perichon (Fortuneo-Samsic) volt a leggyorsabb Pierre Gouault (Roubaix Lille Metropole) és Lorrenzo Manzin (Vital Concept) kettősét maga mögé utasítva.