Nibali nyerte a 101. Tour de France-t, Kittelé a párizsi hajrá

2014. július 27.
  |   Szerző: VELO.hu

Vasárnap véget ért a 101. Tour de France. A sárga trikós kiléte nem változott az utolsó etapon Párizsban, Vincenzo Nibali (Astana) megnyerte a 2014-es kiírást. Nibali a hatodik olyan versenyző lett a sportág történetében, aki mindegyik háromhetes körverseny, a Tour, a Giro és a Vuelta összetettjét is elhódította. A 101. Tour dobogójának második fokára Jean-Christophe Peraud (AG2R), a harmadikra Thibaut Pinot (FDJ.fr) állhatott fel. 30 év után először végzett két francia a pódiumon.

A mezőnyhajárt a Champs-Élysées-n Marcel Kittel (Giant-Shimano) hatalmas fölénnyel nyerte Alexander Kristoff (Katusha) és Ramunas Navardauskus (Garmin-Sharp) előtt. Az utolsó szakasz nem telt eseménytelenül. Az összetett második helyén álló Jean-Christophe Peraud (AG2R) bukásba keveredett még a párizsi körözés elején és percekbe telt mire felzárkózott. Marcel Kittel kihívójának számító Kirstoff pedig defektet kapott 30km-rel a verseny vége előtt és sokat kivett belőle a felzárkózás. Mellettük akadtak technikai problémái Tony Martinnak is, akinek az Omega felvezető vonatában voltak fontos feladatai.

Az utolsó napon a különversenyek eredménye sem változott. A pontversenyt Peter Sagan (Cannondale) nyerte, a hegyi pontversenyben Rafal Majka (Tinkoff Saxo) végzett az élen. A legjobb fiatal Thibaut Pinot (FDJ.fr) lett.

Hogy is történt:

Vasárnap a záró szakaszához érkezett a 101. Tour de France. A versenyzőkre Évry városából indulva 137.5 km megtétele várt. Egyetlen negyedik kategóriás emelkedő húzódott, de ezen Rafal Majka pöttyös trikója nem forgott veszélyben. Elég volt a fiatal lengyelnek épségben célba érkeznie. Ugyanazt el lehetett mondani az összes többi különverseny éllovasáról is. Zárásul a karaván nyolc kört tett meg a Champs-Élysées-n. Idén is lehetőség nyílt a Diadalív megkerülésére, mely egy évvel ezelőtt a 100. kiírás fináléján óriási közönségsikert aratott.

A rajtnál elkészültek az ilyenkor elengedhetetlen fotók a különversenyek győzteseivel. A 164 fős pelotont Franciaország miniszterelnöke Manuel Valls engedte útjára. A rajtot követően a sárga trikós Vincenzo Nibali és az Astana győztesnek járó pezsgőzése következett. Az ünneplés pillanatai alatt az első órában 32.2 km-t tett meg a karaván. Békésen teltek ezek a kilométerek, ahogy azt minden évben megszokhattuk, Párizsba érkezve kezdett fokozódni az iram.

Sylvain Chavanel (IAM Cycling) nevéhez fűződött az első támadás, akit a visszavonuló Jens Voigt (Trek) követett. A 43 éves német utoljára megmutatta magát a párizsi közönségnek és megnyerte a részhajrát is. Az idei finálé a francia fővárosban olyan volt, mint az egész verseny. Egy bukás még egyszer utoljára ismét megkeverte a mezőny sorait. Még 43km volt hátra, amikor a körpálya egyik éles kanyarjában az összetett második helyezettje Jean-Christophe Péraud (AG2R-La Mondiale) esett el. A francia bringás esete megmutatta, hogy bizony még az utolsó napon sincs senki biztonságban.

Péraud gyorsan összeszedte magát és három társa segítségével megkezdte a felzárkózást. A mezőny ebben partner volt, a sárga trikós Vincenzo Nibali is jelezte az éppen támadó versenyzőknek, hogy legyenek tekintettel a második helyezettre. Végül 5km megtétele alatt felzárkózott Péraud. Ezt követően ismét szabadon lehetett támadni és Richie Porte (Sky), Michael Morkov (Tinkoff), José Serpa (Lampre) illetve Armindo Fonseca (Bretagne) összetételben formálódott egy szökés.

Fonseca ugyan hamar leszakadt, Porte, Morkov és Serpa viszont sokáig kitartott az élen. Az előnyük 20-30 másodperc környékén alakult. Porte húzta legtovább az élen, őt 7.5km-rel a cél előtt érték utol. Az idei Tour utolsó szökése Simon Clarke (Orica) nevéhez fűződött, de a sprinterek csapatai mindent kézben tartottak. A hajrát a Giant-Shimano vonata uralta, de nem volt olyan könnyű dolguk, mint tavaly. A célegyenesre fordulva a pénteki szakaszgyőztes Ramunas Navardauskas igyekezett meglépni, majd 100 méterrel a cél előtt Kittelt utolérte Kristoff. A mezőny jelenlegi leggyorsabb sprintere azonban tudott újítani és végül nagy fölénnyel megszerezte negyedik győzelmét az idei kiírás alkalmával. Ez volt összességében a 2014-es Tour-on a hetedik német szakaszgyőzelem.

Nibali és a többi dobogós biztonságban a mezőny közepén gurult át a célvonalon. Egy olyan pódiumot láthattunk, ahol senki sem lehetett csalódott. Nibali közel 8 perces fölénye önmagáért beszél. A 37 éves Péraud egy nagy fordulatokkal teli pályafutást koronázott meg, míg Pinot ugyan az utolsó előtti napon elveszítette második helyét, de fehér trikósként nagy jövő áll előtte.

2014.07.29. 11:38
Biztos, hogy egy körverseny izgalmainak fokmérője a velo.hu-n történő hozzászólás?

Az emberek egy része megtartja a véleményét magának és ha tudja, akkor nem mondja meg előre, hogy ki nyer. Így legalább az is talál izgalmat a szakaszokban, akiben nincs meg ez a váteszi képesség.

Nekem tetszett az idei Tour.

2014.07.28. 15:07
Szomorú vagyok a zöld trikó miatt, mert olyan nyerte aki tulajdonképpen egyetlen szakaszt sem tudott behúzni. Néha szimpatikus volt, hogy előrement megpróbálta megnyerni a szakaszt és hegyeken is jól tartotta magát, de közel sem Sagan volt a legjobb sprinter.

2014.07.27. 23:57
nekem tetszett, és nem azért mert ellent akarok mondani. Tényleg jobb lett volna ha mindenki eljut a végéig és úgy nézegetik egymást mint anno Andy meg Contador? izgalmas volt, és bár távolról sem vagyok Nibali fan, nagyon tetszett, hogy egyszer sem védekezett... és az ami mögötte ment óriási volt...

2014.07.27. 22:37
Szerintem csak Contador "eldőlésével" lehetett ezt kijelenteni. Viszont a 2-5. helyért és a pöttyösért komoly volt a küzdelem.
Láttam már unalmasabb Tourt is... Nemsokára Vuelta!

2014.07.27. 22:10
A kevés hozzászólásból ítélve sok embert nem hozott lázba az idei Tour... Unalom volt a köbön. Már a macskaköves szakasz után is írtam, hogy sajnos eldőlt a verseny. Kár, hogy igazam lett...