Giro d’Italia hírek: Tom Dumoulin első holland kerekesként nyerte a jubileumi Girót, Quintana sem elégedetlen, Landa, Gaviria és Jungels is nagyot alkotott

2017. május 29. hétfő
  |   Szerző: velo.hu

Tom Dumoulin nyerte a jubileumi, századik Giro d’Italiát

Mondhatni érvényesült a papírforma a Giro utolsó egyenkénti időfutamán. A milánói 29,3 kilométeres kronót ugyan nem nyerte meg Tom Dumoulin, de a Sunweb versenyzője hódította el a Trofeo Senzát, azaz ő nyerte a jubileumi Olasz Körverseny összetettjét.

„Egy álmom vált valóra ezzel a győzelemmel – nyilatkozta Dumoulin a díjátadót követően. – Szavakkal nem is nagyon tudom leírni azt, hogy mit is érzek. Soha nem gondoltam volna, hogy egy napon megnyerhetem ezt a versenyt. Igazából nem nagyon voltam tisztában a különbségekkel, próbáltam a saját feladatomra fókuszálni. Féltávnál rám szólt a sportigazgatóm, hogy most már nem szükséges túl nagy kockázatot vállalnom a kanyarokban. Ebből tudtam, hogy jól állok. Amikor célba érkeztem, azt kiabálták körülöttem, hogy megnyertem az összetettet, de akkor Quintanával szemben még csak három másodperc volt az előnyöm. Hihetetlen, hogy beírtam magam a kerékpársport történelemkönyveibe.”

Dumoulin az első holland, aki Olasz Körversenyt nyert

Tom Dumoulin az első holland, aki megnyerte a Giro d’Italiát pontosan ötven évvel azután, hogy Jan Janssen diadalmaskodott a Vueltán. Holland kerekes ötödik alkalommal győzött háromhetesen. Janssen az 1967-es Vueltát követően az 1968-as Tour de France-t is megnyerte, míg Joop Zoetemelk 1979-ben győzött a Vueltán és egy évvel később a Francia Körversenyen. Harmadik alkalommal cserélt gazdát a Maglia Rosa az utolsó szakaszon; 1984-ben Francesco Moser vette le a hőn áhított trikót Laurent Fignon vállairól, míg 2012-ben Ryder Hesjedal volt a jobb Joaquim Rodrigueznél. Az Olasz Körverseny fennállása során a második legszorosabb dobogónak tapsolhatott a nagyérdemű, miután az első és a harmadik helyezett között mindössze negyven másodperc döntött. 1974-ben Eddy Merckx és Felice Gimondi mindössze harminchárom másodpercre zárt egymástól.

Nairo Quintana az időfutamon vérzett el

Az utolsó egyenkéntinek rózsaszín trikóban nekivágó Nairo Quintana nem tudta megőrizni összetettbeli elsőségét, de a második helyet megszerezte a jubileumi századik Girón. Tom Dumoulin megállíthatatlannak bizonyult, így a milánói Piazza Duomón ő ölthette magára a Maglia Rosát.

„A verseny folyamán végig keményen dolgoztunk, nem alakulhat mindig úgy egy kerékpárverseny, mint ahogyan eltervezzük – nyilatkozta a Movistar első számú embere a díjátadót követően. – Tom végig nagyon erős volt, de örülök, hogy sikerült megőriznem a dobogós helyezésem. Talán lehettem volna jobb is a hegyekben, de a lábaim nem mindig reagáltak úgy, ahogyan kellett volna. Tisztában voltunk azzal is, hogy több időre lett volna szükségünk az utolsó időfutam előtt, de igyekeztem a maximumot nyújtani. Összességében egy remek kronót produkáltam, Tom ellenben egy másik szintet képviselt. Szerettem volna megnyerni az Olasz Körversenyt, de a dobogó második fokával sem lehetek elégedetlen.”

Landa és Gaviria első megkülönböztető mezeiket szerezték, Jungels duplázott

Mikel Landa a Blockhouson történt bukása után elvesztette esélyét az összetettre, ennek ellenére nem adta fel, két második helye és szakaszgyőzelme mellett megnyerte az Olasz Körverseny hegyi összetettjét.

„Elégedett vagyok – vélekedett az elmúlt három hét történéseiről a Sky kerekese. – A bukást követően a hegyi trikóért folytatott harcban találtam meg a motivációt. A csapat is rengeteget tett azért, hogy ne keserű szájízzel zárjuk ezt a versenyt.”

Fernando Gaviria négy szakaszgyőzelmet aratva toronymagasan végzett a pontverseny élén, ezzel pályafutása első háromhetesét igencsak eredményesen zárva.
„Leírhatatlan érzés a ciklámenszínű trikóban Milánóba érkezni – mondta a célba érkezést követően a Quick-Step Floors csapatának sprintere. – Holnaptól igyekszem kiélvezni az első nagy háromhetesem minden szépségét és emlékét.”

A belga csapat igencsak eredményes versenyt zárt, hisz Gaviria mellett Bob Jungels is szakaszt nyert, ráadásul összetettben is elérte céljait, sőt a legjobb fiatalnak járó fehér trikót is megszerezte 2016 után immáron másodszor.

„A fehér trikóért folytatott harc remek csatát hozott – így Jungels, aki csak az utolsó egyenkéntin tudta visszaszerezni a mezt. – Mindkettőnknek voltak jobb és rosszabb napjai, de örülök, hogy Yates-el szemben sikerült diadalmaskodnom. Nagyon büszke vagyok a csapat teljesítményére, mindannyian befejeztük az idei Girót, és végig segítettük egymást a céljaink elérésében.”

Görög-szigettúra 2016. Görög-szigettúra 2016.
Távolság: 960 km
Szintkülönbség: 10200 m