Dumoulin nyerte a 100. Giro-t, Quintana második, Nibali harmadik

2017. május 28.
  |   Szerző: VELO.hu
Címkék:

A monzai autóverseny pálya és Milánó belvárosa között 29.3 km hosszú sík időfutammal zárult a 100. Giro d'Italia, az utolsó napra maradt a rószaszín trikó eldöntése, révén, hogy az összetettben négy versenyző is 1 percen belüli időkülönbséggel kezdte a napot. Quintana (Movistar) a rózsaszín trikóban 39 mp-vel állt Nibali (Bahrain-Merida), 43 mp-vel Pinot (FDJ) és 53 mp-vel Dumoulin előtt, így a legjobb esélyei az összetett győzelemre utóbbinak voltak. A Sunweb csapat versenyzője már nyert egy cronót a versenyen és végig tudni lehetett, hogy Quintanaéknak legalább másfél perc előnnyel kellett volna érkezni a záróetapra, ha nyerni akarnak a kiváló tempómenő Dumoulin elllen.

A legjobb idő sokáig az olasz időfutam bajnok, Quinziato (BMC) nevéhez fűződött, majd jos Van Emden (Lott-Jumbo.nl) vette át a vezetést 33:08-as idővel. A favoritok között Dumoulin az első időmérő pontnál 17 mp-vel állt Nibali és 27 mp-vel Quintana előtt 8.8 km-nél. Pinot már 40 mp fölötti hátrányt kapott itt a hollandtól, így őt ki is húzhattuk az összetett dobogóért folytatott harcból.

Dumoulin tökéletes stílusban "szárnyalt" Milánó felé, a célba érvkezve második idő lett az övé 33:23, mely 52 km/h fölötti átlagot jelentett és azt is, hogy Van Emden nyerte a centenáriumi Olasz Körverseny utolsó szakaszát. Közben Nibali 20 mp-re növelte előnyét a második mérőpontnál (17.4 km) Quintana előtt, aki már 1:09-el rosszabbul állt itt, mint Dumoulin, így a Giro győzelem sorsa eldőlt, már csak a második és harmadik hely maradt kérdéses.

Pinot 34-50-el érkezett célba, így összetettben lecsúszott a dobogóról. Következett a célban Nibali, a Cápának 33:37-nél jobb idő kellett volna a Giro sikerhez, ideje végül 34:16 lett, Dumoulin-től ez több, mint 1 perc hátrányt jelentett.

Már csak Quintana volt kint a pályán, aki a táv utolsó részében már nem tudta megfordítani a versenyt, de végül megtartott 9 mp előnyt Nibalival szemben, így a kolumbiai lett az összetett második helyezettje. A holland végül 31 mp-vel nyerte az összetettet Quintana és 40 mp-vel Nibali előtt. Ami a megkülönböztetett trikókat illeti, az utolsó nap egyetlen cserélt gazdát, Jungels (Quick-Step) remek conója után levette a legjobb fiatalnak járó fehér trikót a brit Yates-től (Orica).

Dumoulin magabiztosan versenyezte végig a három hetet, a hegyekben a tőle vártnál sokkal jobb formát mutatott és az időfutamokon nyerte meg a körversenyt, ezzel a Giro első holland összetett győztese lett.